+90 264 291 45 00

TR     EN


Yük Ayırıcılar

Dikey Tip Sigortalı Yük Ayırıcılar Yatay Tip Sigortalı Yük Ayırıcılar
Federal Elektrik dikey tip sigortalı yük ayırıcıları TS EN 60947-3 ürün standardına göre üretilmektedir. FVS dikey tip sigortalı yük ayırıcıları elektrik dağıtımında kısa devre ve aşırı yüklere karşı korumada kullanılmaktadır. 3 kutuplu olarak 160 – 1250 amper aralığında üretilen yük ayırıcılar 70 – 85 kA kesme kapasitelerine sahiptir. Her bir kutup diğer kutuplardan bağımsız olarak açma-kapama yapabildiği gibi istenildiğinde tek bir kol ile bütün kutuplar birlikte de açılıp kapatılabilmektedir. Her faz bağımsız olarak açma-kapama yapabildiği için, bir fazda meydana gelecek kısa devre ya da aşırı yük durumunda ilgili faz kesilir ve diğer fazların beslemesi devam etmektedir. Böylelikle kompakt şalterlere göre faz seçicilik özelliği vardır. 160 – 250 – 400 amper dikey tip yük ayırıcılarda, 3 faz için ayrı akım trafosu yerleştirilerek yük ayırıcılara ölçülebilirlik özelliği kazandırılmıştır. Akım trafoları ürünün içine gömülmüş durumda olduğundan ürünün hacminde bir değişiklik olmamaktadır. Müşterinin güç talebi doğrultusunda 2 adet 400 A yük ayırıcı yan yana paralel bağlanarak kutup başına akım taşıma oranı 800 A’ ya çıkartılabilir. Bu şekilde 1000 ve 1250 A akım taşıma kapasiteli dikey tip yük ayırıcıları da elde edilmektedir.

Dikey tip sigorta altlıkları yatay baralara dikey olarak kolay ve hızlı monte edilebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Gövde malzemesi termoset malzeme grubundan cam elyaflı polyester reçineden (BMC) imal edilmiş olup dielektrik ve mekanik özellikleri yüksektir. Aleve ve ısıya karşı dayanıklıdır. Kendinden faz perdesine sahip dikey altlıklar 250 – 630 A amper aralığına sahip ve 3 kutuplu olarak 70-85 kA kısa devre kesme kapasitesine uygun olarak üretilmektedir.

Yatay tip sigortalı yük ayrıcıları, yüksek kısa devre akımı ve motor devrelerinde devre kesici, devre kesici anahtarları veya acil durum anahtarları olarak kullanılabilmektedir. Üretilen ürünler yüksek elektriksel ve mekanik değerlere sahip olup IEC / EN 60947-3 Standardında uygun olarak üretilmektedir. Çekilen akım ve yükteki değişikliklere bağlı olarak bıçaklı sigortaların değiştirilmesi ile istenilen anma akımında veya işletme sınıfında devre koruma imkanı sağladığından aynı şalteri çok yönlü olarak kullanmak mümkündür. Uzun dayanıklı kullanım ömrü sağlamak için, sigortalı yük ayırıcılar güçlendirilmiş termoplastik ve aleve dayanıklı malzemeler ile üretilmektedir. Ek olarak, gümüş kaplamalı kontak özelliği güç kayıplarını azaltmaktadır. Yarım kapalı yapıları ile yük ayırıcı yuva ve kapaktan oluşmaktadır. Ön kapak üzerinde sigortaların nominal çalışma verileri ve indikatör bilgileri görülmektedir. Tek ve üç kutuplu olarak 160 – 630 A anma akım aralığında üretilen yük ayırıcılar, sırasıyla NH00, NH1, NH2 ve NH3 sigortalar ile uyumludur. Dünya da bir ilk olan 5 ayrı tip bağlantı şekli ile yatay tip yük ayırıcılar kullanıcılara sunulmaktadır.
sigortasiz_yuk_ayirici sigortali_yuk_ayirici enversorlu_yuk_ayirici
Sigortalı – Sigortasız Yük Ayıcılar Enversörlü Yük Ayıcılar
Sigortalı ve sigortasız tip yük ayırıcıları, IEC / TS EN 60947-3 Standartlarına göre, AC-23 sınıfına uygun olarak üretilmektedir. Bu özellikleri sayesinde AC-DC sistemleri ile motor devrelerinde anahtarlama amaçlı olarak güvenle kullanılabilmektedir. Yük ayırıcıları, komple ünite içine yerleştirilmiş sabit kontak bıçakları ve kendine has kontak sisteminden oluşmaktadır. Bu sistemle, kesme enerjisi kontaklar arasında bölünür. Enerjinin kontaklar arası bölünmesi ve yük kesme hücrelerindeki ark söndürücü elemanlar sayesinde, kontak yüzeyindeki yanma en aza indirilmiştir. Yanmanın az olması kontak ömrünü uzatmaktadır. 160 A ayırıcılarda sürtünmeli, diğer amper gruplarında döner kontak sistemi mevcuttur. Akım, Federal yük ayırıcılarına has olan döner kontak sistemi ile her faz için dört noktadan kesilmektedir. Bu sayede hem kesme kapasitesi arttırılır hem de ayırıcı açıkken buşonlar devreden tamamen ayrılmış olur. İki ucundan ayrılan buşonlar daha emniyetli bir şekilde değiştirilebilirler. 160 – 630 A anma akım aralığına sahip sigortalı yük ayırıcılar 65kA sigortalı kısa devre kesme kapasitesine sahiptir. Sigortasız yük ayırıcılarda anma ısıl hava akım aralığı 160 – 2000 A olarak belirlenmiştir ve kısa süre dayanımı 8 – 35 kA aralığındadır. Yük ayırıcılarda yüksekliği ayarlanabilir montaj ayakları ile kullanım kolaylığı sunulmaktadır. Anma ısıl hava akım aralığı 160 – 2000 A olan enversörlü yük ayırıcılar, dikey ve yatay bağlantı şekilleri ile kullanıcıya sunulmaktadır. Kısa süre dayanımı 8 – 35 kA olarak belirlenen yük ayırıcılarda sigortalı kısa devre kesme kapasitesi 65 kA’ dir. Üründe, yardımcı kontak bloğu (1NO+1NC / 2NO+2NC), terminal koruyucu kapak ve üst örtü plakası aksesuar olarak sunulmaktadır. Terminal koruyucu kapak, yük ayırıcıların kablo bağlantı terminallerinin ve sigorta bağlantı kısımlarının elle temasını önleyerek, CE normlarına uygun güvenli bir yalıtım sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

11.441 kez görüntülendi