+90 264 291 45 00

TR     EN


Motor koruma ve termik röle arasındaki fark nedir?

Motor koruma ve termik röle arasındaki fark nedir?

Motor koruma ve termik röle arasındaki fark nedir?

Motor koruma şalterleri, motor yol verme uygulamalarında, motoru kısa devre ve aşırı yük durumlarına karşı koruyan, manuel olarak da devrede açma-kapama işlemleri yapılabilen üç kutuplu elektromekanik koruma elemanlarıdır. Motor koruma şalterleri ile motor uygulamasında hem termik hem de manyetik koruma yapılabilmektedir.

Termik rölelerde ise sadece termik koruma yapılabilmektedir. Termik röleler aşırı yük veya faz kesilmesi durumunda motoru kontaktör yoluyla devre dışı bırakır yani termik röle ile donatılan bir kontaktör, çok daha kullanışlı ve faydalı bir cihaz haline gelmektedir. Zira kontaktöre bir termik röle eklemekle hem kontaktöre bağlı tüketici aşırı akıma karşı korunur hem de kontaktör aşırı akım dolayısıyla baş gösteren aşırı ısınmanın etkilerinden korunmuş olur. Termik röle de her faz bir aşırı akım açıcısına bağlıdır. Bimetaller ısındıklarında diferansiyel açma çubuğunu iterek devreyi açtırır. Fazlardan birinin kesilmesi durumunda bimetallerden sadece ikisi çalışır ve aşırı akım açıcısı aşırı yükleme durumunda olduğundan daha çabuk işleme geçer.  Termik röle mekanizması çevre sıcaklığındaki değişmeleri kompanze ederek, rölenin çevre sıcaklığından etkilenmesini önler. Termik rölelerde sadece termik koruma yapılabildiğinden kısa devre koşullarında yükü izole etmek mümkün değildir. Bu nedenle bağlı bulundukları devrede cihazları kısa devre akımlarına karşı korumak için sigortalar ve manyetik açıcılar ile birlikte kullanılırlar. Motor akımını kesmek içinse kontaktörlerle birlikte kullanılırlar.

Motor koruma şalterleri, termik röleler için saydığımız tüm kombinasyonları içinde barındırmakta ve koruma, anahtarlama işlemlerini tek başına yapabilmektedir. 80 ampere kadar olan ihtiyaçlarda motor koruma şalterleri kullanılabilmektedir. 80 amperden büyük ihtiyaçlarda termik röle manyetik açıcı ve kontaktör kombinasyonu tercih edilmelidir.

Federal FMK 25 ve 80 tip şalterler özel olarak motor koruması için tasarlanmış olup, boyut, montaj kolaylığı ve performans açısından idealdir. TS EN 60947-4-1 / IEC 60947-4-1 standartlarına ve CE’ ye uygun olarak imal edilmektedir. Aşırı yük ve kısa devre durumlarında mükemmel koruma sağlarlar. 35mm’lik montaj rayına basit ve hızlıca monte edilebilirler. Özel bir aparat yardımıyla iki vida kullanılarak sabitlenebilirler. Federal FMK 25 tip şalterler 15 kW (380/400) ‘ a, Federal FMK 80 tip şalterler 40 kW (380/400) ‘a kadar olan elektrik motorlarının korumasında kullanılabilirler. Motor koruma şalterleri yardımcı kontak, düşük gerilim bobini, açtırma bobini, acil stop butonu, muhafaza kutusu gibi aksesuarlara sahiptir.

Federal termik röleler TS EN 60947-4-1 / IEC 60947-4-1 standartlarına ve CE ‘ye uygun olarak 630 A’ ya kadar, çevre sıcaklığına karşı kompanze edilmiş olarak üretilmektedir. Termik röleler, amper aralıklarına göre, FTR25 / 95 / 150 / 200 / 630 olmak üzere 5 farklı tipte üretilmektedir. Termik rölelerde, 93 A’ ya kadar raya montaj için özel aparat aksesuar olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

 

Motor Koruma Şema

 

Termik Röle ile Motor Yol Verme Uygulaması

Motor Koruma Şema 2

Motor Koruma Şalteri ile Motor Yol Verme Uygulaması

31.611 kez görüntülendi