+90 264 291 45 00

TR     EN


Minyatür Devre Kesiciler

otomat_tse anahtarlar_buton darbe_akim_grs
MİNYATÜR DEVRE KESİCİLER ANAHTARLAR DARBE AKIM ANAHTARLARI
Minyatür devre kesiciler veya diğer adıyla “ otomatik sigortalar ” bağlı bulundukları elektrik devresini aşırı akım ve kısa devre akımlarına karşı korumak amacıyla tasarlanmış anahtarlardır. Devreden geçen akım belirli bir miktarın üstüne çıktığı durumda veya bir kısa devre durumunda otomatik olarak devreyi, termik ve manyetik koruma fonksiyonları ile kesmektedir. Kullanım yerine göre B, C ve D tiplerinde 1, 2, 3, 4 kutuplu üretilen sigortalar 0.5 A ile 125 A arasında anma akım aralığına ve 3, 4.5, 6, 10, 15 kA kesme kapasitelerine sahiptir. AC sistemler için tasarlanmış otomatik sigortalar ihtiyaç halinde kutup başına 60 V DC gerilimde kullanılabilmektedir. 60 V DC gerilimden daha fazla olan ihtiyaçlar için kutup başına 250 V DC gerilimde çalışan DC otomatik sigortalar mevcuttur.

Akım sınırlama özelliği sayesinde beklenen kısa devre akımını 1/5 oranında keserek, kısa devre akımının sigorta mekanizmasına ve sisteme zarar vermesinin önüne geçilmektedir. Akım sınırlamada, sigortanın kontak yapısından kaynaklı iç direnci ve açma süresi etken faktörlerdendir.

Anahtarlar, termik ve manyetik korumasız olarak bağlı bulunduğu devreyi manual olarak açıp kapatan devre elemanlarıdır. Dağıtım ve kontrol devrelerinde güvenle kullanılırlar. IEC / EN 60947-3 Standardına uygun olarak üretilen anahtarlar, 40 A’ dan 125 A’ ya kadar anma akım aralığına sahip olup 1, 2, 3, 4 kutuplu olarak üretilmektedir. 2, 3, 4 kutuplu anahtar kolları mekanizmaları sayesinde sistemi aynı anda ayırırlar. Ürün gamında DC anahtarlar da yer almaktadır. Darbe akım anahtarları, aydınlatma sisteminin iki ya da daha fazla noktadan kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan elektromanyetik olarak çalışan devre elemanlarıdır. Bilindiği gibi büyük alanlarda aydınlatma devreleri geleneksel olarak vavien anahtar sistemi ile karşılanmaktadır. Ancak anahtar sayısının kısıtlı olması, montaj ve malzeme maliyetinin fazla olması gibi dezavantajları vardır. Her kumanda işaretinde (darbe) kontaklarının konum değiştirmesi prensibine göre akım anahtar sayısı ne olursa olsun, darbe akım anahtarının bağlantı sayısı aynı olacağı için kablo çekiminde zamandan % 80, kablo uzunluğundan % 50 tasarruf sağlanmaktadır. Aynı zamanda açma kapama darbeleri arasında enerji harcanmaz. 16 amper anma akımına sahip darbe akım anahtarlarında, yardımcı kontak eklenebilme özelliği sayesinde 1NO/2NO/1NO+1NC yardımcı kontakları alternatif olarak sunulmaktadır. IEC 669-1 / EN 669-2-2 Standartlarına uygun olarak üretilen darbe akım anahtarlarında 24 – 48 – 230 V alternatif bobin gerilimleri mevcuttur.

 

 

 

 

 

5.664 kez görüntülendi