+90 264 291 45 00

TR     EN


Kontaktörler

kontaktorlar_buton komp_kont_buton acik_tip_kont_buton
KONTAKTÖRLER KOMPANZASYON KONTAKTÖRLERİ YÜKSEK AKIM KONTAKTÖRLERİ
Bobin uçlarına enerji uygulandığında kapalı kontaklarını açan, açık kontaklarını kapatan uzaktan kumanda edilebilen elektromanyetik anahtarlara kontaktör denmektedir. Elektrik motorları, kompanzasyon ve ısıtma sistemleri gibi elektrik tesislerinin kablo ile uzaktan kumanda edilmelerine imkan sağlamaktadır. Termik röleler ile birlikte kullanıldığında ise cihazları ve tesisleri aşırı yük akımlarına karşı korumaktadır. AC1’ e göre 16 A’dan 1000 A’ ya kadar, AC3’ e göre 6 A’dan 750 A’ ya kadar anma akım aralıkları mevcuttur. 24 V’ den 500 V’ ye kadar zengin bobin besleme gerilim imkanı vardır. Standart olarak 220 V beslemeli bobin kullanılmaktadır. 6 A’ dan 95 A’ ya kadar DC bobin beslemeli kontaktörler de ürün gamında yer almaktadır. 40 A’ ya kadar 1NO veya 1NC, 40 A ile 750 A arasında 1NO+1NC yardımcı kontak sunulmaktadır. Üzerine geçmeli yardımcı kontak, yedek ana kontak takımları, mekanik kilit ve yedek bobinler aksesuar olarak sunulmaktadır. Kontaktör, anma akımlarına ve üzerinden geçecek yük cinsine göre doğru seçilmelidir. Kontaktör seçimi doğru yapıldıysa ve işletme şartlarında bir bozukluk yoksa kontaktörler genel olarak kolay kolay arıza yapmayan ve milyonlarca kez açma-kapama yapabilen anahtarlama elemanlarıdır. Sahip oldukları akım sınırlayıcı kontak blokları sayesinde kondansatörlerin kalkış akımlarını sınırlandırır. Böylece kondansatörlerin ve kontaktörlerin ömrü uzar, kontaktör kontaklarındaki yapışmalar engellenmektedir. Bir kondansatör devreye girerken harmonik akımların varlığı ve şebeke geriliminin toleransı kondansatörlerin nominal akımının (In) yaklaşık 1,3 katı sürekli akım akışına sebep olabilmektedir.

Harmonik akımların varlığı ve şebeke geriliminin toleransı kondansatörlerin nominal akımının (In) yaklaşık 1,3 katı sürekli akım akışına sebep olabilmektedir. Üretim toleransına da bağlı olarak bir kondansatörün maksimum gücü nominal gücünün 1,15 katına ulaşabilir. Kontaktörler Ith=1,3×1,15xIn=1,50In termik akımı taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir.

Federal kompanzasyon kontaktörleri, 1 kutuplu 5 kVAr’ dan 50 kVAr ‘ a kadar kondansatör ve 3 kutuplu 10 kVAr’ dan 80 kVAr’ a kadar kondansatör bağlanabilme imkanı sunmaktadır. Kompanzasyon bloğu ve direnç kablosu aksesuar olarak da kullanıcıya sunulmaktadır.

Omik, endüktif ve kapasitif AC ile DC devrelerinde, şebeke-jeneratör enversör sistemlerinde güvenle kullanılmaktadır. Kontaktörler TS EN 60947-4-1 Standardına uygun olarak üretilmektedir. Standart olarak 3 kutuplu üretilen yüksek akım kontaktörleri, talep üzerine 1, 2 ve 4 kutuplu olarak da üretilmektedir. Federal yüksek akım kontaktörleri DC akımını kesmek için dizayn edilmiştir. DC ‘de ark söndürme olayı AC’ ye nazaran daha zor olduğu için, Federal kontaktörleri AC devrelerinde de emniyetli ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir. AC-1 kategorisine göre 300 A’dan 2500 A’ya kadar amper aralığı mevcuttur. Motor kontrolü için AC-3 kategorisine göre 380/400 V gerilimde 132 A’ dan 1230 A’ ya kadar anma akım aralığına sahip kontaktörler ürün gamında yer almaktadır. 24, 48, 110, 220, 240, 380, 415 V AC / DC kumanda geriliminde bobinler mevcuttur.
Termik_Role aksesuar_kontaktor
TERMİK RÖLELER AKSESUARLAR
Termik röleler, aşırı yük durumunda motoru kontaktör yoluyla devre dışı bırakır yani termik röle ile donatılan bir kontaktör, çok daha kullanışlı ve faydalı bir cihaz haline gelir. Zira kontaktöre bir termik röle eklemekle hem kontaktöre bağlı tüketici aşırı akıma karşı korunur hem de kontaktör aşırı akım dolayısıyla baş gösteren aşırı ısınmanın etkilerinden korunmuş olur. Termik rölede her faz bir aşırı akım salıcısına bağlıdır. Bimetaller ısındıklarında diferansiyel açma çubuğunu iterek devreyi açtırır. Termik röle mekanizması çevre sıcaklığındaki değişmeleri kompanze ederek, rölenin çevre sıcaklığından etkilenmesini önler. Federal termik röleleri, IEC / EN 60947-4-1 Standartlarına uygun olarak 0,1 – 630 A anma akım aralığında üretilmektedir. Standart olarak 1NO+1NC yardımcı kontak ve raya montaj aparatı ile kullanım kolaylığı sunulmaktadır.  

 

 

 

 

 

14.398 kez görüntülendi