+90 264 291 45 00

TR     EN


Akıllı Gaz Sayaçları

Akıllı Gaz Sayaçları

Akıllı Şebekelere Uygun Uzaktan Okuma Üniteli Kompakt G4 Doğal Gaz Sayacımız Ürün Gamımıza Eklendi.

Akıllı şehirler ve akıllı şebekeler vizyonundan hareketle, Doğalgaz dağıtım sektöründe kullanılabilecek RF-868 haberleşme özelliğine sahip G4 Akıllı DoğalGaz Sayacı, ürün gamındaki yerini almıştır.

Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi Nasıl Çalışır?

Uzaktan sayaç okuma sistemi, çeşitli haberleşme yeteneklerine sahip olan sayaçlar ile sayaçlardan aldıkları bilgileri düzenleyip kontrol merkezine (sistem yazılımına) gönderen sektördeki tanımlaması ileData Collector veya Data Concentrator ve genel sistem yazılımından oluşur.

Federal DGS TR

Bu tasarımda, sayaç ile toplayıcıarasındaki bağlantı radyo frekansı şeklinde (RF) ve toplayıcıile sistem kontrol merkezi arasındaki bağlantı cep telefonu haberleşme hizmeti imkânları (GSM/GPRS gibi) ile gerçekleştirilir.

Sistemden sayaçların anlık, saatlik, günlük, haftalık endeks bilgilerialınabilmektedir. Büyüklüğüne göre değişmekle beraber orta büyüklükte bir dağıtım firmasının 2-3 günde yapabildiği sayaç okuma işlemini yaklaşık 30 dakikada içinde tamamlayabilecektir. Sistem, evsel abonelerin anlık gaz kullanım değerlerini görebilmeyi, kısa sürede bütün sistemdeki sayaçları okuyabilmeyi ve gerçek zamanlı olarak faturalandırmayı, uzaktan abonenin gazının açılmasını veya kesilmesini sağlayabilmek gibi birçok avantaj sunmaktadır.

Bu Sistemin Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Doğal Gaz Sayacımız ile tüketici ve üretici arasında oluşacak çift yönlü haberleşme sayesinde enerji sektöründe verimlilik sağlanacak, dinamik ve dijitalleşmiş bir sektör haline gelecektir.Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda doğal gaz sayaçlarına kazandırılan özellikler sırasıyla;

Çift Yönlü Haberleşme: Sayaç tarafında üretilen verilerin (tüketim verileri gibi veya talep eğrisi) belirlenmiş zaman periyotları ile merkezi sisteme aktarımı sağlanabilmektedir. Saatlik, günlük,haftalık hatta aylık üretilecek verilere yönelik faturaların oluşturulma süreçlerinde zaman tasarrufu sağlayacaktır. Sistemden gelen bilgilere göre abonenin gazı kesilebilecek veya açılabilecektir. Aynı zamanda sayaca yapılan mekanik (açma) müdahaleler, manyetik müdahaleler, sayaç pilinin çıkartılması, pilin azalması, uzun süreli aşırı gaz kullanımı veya uzun süreli gaz kullanılmaması durumları sistem tarafından algılanılacak ve kaydedilecek, abone uyarılacak ve gerekli işlemler yapılabilecektir.

Abonelik Yönetimi: Kullanıcı verilerinin çift yönlü haberleşme ile aktarımı sayesinde doğal gaz açma ve kapama gibi yönetimsel işlevlerin uzaktan kontrol edilebilmesine olanak sağlayacaktır.

Güvenlik Önlemleri: Sayaçlara olası harici müdahalelere (mekanik ve manyetik) karşı merkezi dağıtım kuruluşunun haberdar edilmesi ve bu müdahalelere yönelik önlemlerin alınması için gerekli zamanın kazandırılmasını sağlayacaktır.

Gaz Tüketim Seviyesi Uyarıları: Aşırı doğal gaz tüketimi ve ortalama tüketimin altında kalan düşük tüketimlerin merkeze bildirilmesiyle olası problem ve arızalarıtahminleyebilme fırsatını sunmaktadır.

Uzaktan otomatik sayaç okuma ile dağıtım şirketleri operasyon maliyetlerinden tasarruf ederken, tüketici kullanım miktarını görerek tüketimini dengeleyebilmektedir.

Federal Elektrik olarak sahip olduğumuz Türk Standartları Enstitüsü “TSE” uygunluk, kalite ve diğer belgelerimizle ve EN 1359 Standardına uygun yapılan testlerle birlikte tüm evsel, ticari ve endüstriyel alanlarda doğalgaz sayaçlarımızın kullanılabileceği ve bütün zorlu koşullarda dış etkenlere karşı dayanıklı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

4.597 kez görüntülendi